Translate

Sonntag, 12. Januar 2014

3,5 Tonnen Cannabis aus Albanien wurden in Griechenland, Albanien, Italien beschlagnahmt

In nur 2 Tagen: Versteckt in Autos, LKW's, Öl Fässern : 900 Tonnen Cannabis werden pro Jahre in Albanien produziert, ein Haupt Wirtschafts Zweig

Trafiku drogës me Greqinë dhe Italinë, bllokohen 3.5 tonë marijuanë
Publikuar më 12.01.2014 | 9:14
 1  0
Më tepër se 3.5 tonë marijuanë e prodhuar në Jug të Shqipërisë e kryesisht në Lazarat apo në lumin e Vlorës, janë bllokuar orët e fundit në Itali, Shqipëri dhe Greqi. Në të gjitha rastet personat e kapur me drogë ishin shqiptarë, ndërsa priten të tjera arrestime.
Dy tonë në Itali
Dy ton marijuanë u kap të premten në mbrëmje në autostradën A1, në Frosinone. Ngarkesa e madhe e drogës ishte drejtuar për në Romë me një kamion që drejtohej nga një shtetas shqiptar. Droga besohet se ka ardhur me traget nga Shqipëria. Ndërkaq, shefi i policisë në Frosinone Giuseppe De Matteis tha se kjo ishte sasia më e madhe e kapur ndonjëherë atje, teksa hetimet vijojnë. Sakaq, në Varese u kap me 2 kg marijuanë shqiptari me inicialet T.N. në Milano u gjetën 37 kg marihuanë, të fshehur në bidonët e përdorur për transportin e naftës. Artur Jakaj, 37 vjeç, u arrestua në Breda, pasi në kantinat e verës, ai kishte ngritur strofkën e drogës.
Në Marte, 18 kg marijuanë u gjet e fshehur në makinë. Në pranga ra një shqiptar 24 vjeç. Policia në Tuscania, arrestoi shqiptarin 27 vjeç, me inicialet H.R. Ai ishte pjesë e rrjetit prej 30 njerëzish, që merreshin me drogë. Në Rovigo, në bordin e një “Audi 8” u kapën 2 shqiptarët, 30-vjeçari D.E dhe D.B, 28 vjeç me 10 kg kokainë. Qeni antidrogë Falko, i llojit labrador, zbuloi drogën në rrotat e makinës.
Tri aksionet në Shqipëri
Policia e Korçës sekuestroi dje rreth 600 kg kanabis sativa, në dy operacione, ku në të parin kapi rreth 100 kg marijuanë në “Qafën e Qarrit” në Korçë. Droga u gjet e ndarë në 3 automjete, si dhe u arrestuan poseduesit e drogës, Nino Tushe, Vangjel Bashari, Herolind Haskaj, Mariglen Dalipi dhe Qirjako Liti, banues në Gjirokastër. Disa orë më vonë, në një tjetër operacion, policia kapi rreth 500 kg kanabis sativa në fshatin e quajtur Moglicë të Korçës. Droga u gjet e fshehur në një automjet me targa angleze. Katër personat që ndodheshin në makinë ikën sapo panë policinë.
Ndërkaq, dje Gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë dha masën “arrest me burg” për shtetasit Sajmir Zotkaj, 27 vjeç, Ismir Plaku, 22 vjeç, Gazmir Baruni, 27 vjeç, Viktor Shkurti, 27 vjeç, Geris Agasi, 22 vjeç dhe Orges Shqopa, 28 vjeç. Para pak orësh ata u kapën me 116 kg hashash, gjatë operacionit “Start”, teksa drogën e dërgonin me makina nga Lazarati në Durrës dhe prej andej e trafikonin për në Itali.
“Lumenjtë” drejt Greqisë
Departamenti i Narkotikëve në policinë e Igumenicës, ka bllokuar organizatën kriminale që dërgonte drogë nga Shqipëria në Greqi. Grupi kriminal udhëhiqej nga një grek 39-vjeçar dhe 8 shqiptarë nga 22 deri në 35 vjeç. Gjatë operacionit policia kapi 300 pako kanabis që përmbanin 321 kg e 926 gramë marijuanë, një pistoletë “Tokarev”, një makinë dhe 3 celularë. Gjatë operacioneve të tjera, orët e fundit, u bllokuan 38 kg marijuanë në pikën kufitare të Kakavijës, fshehur në mjetin me targa amerikane AQM 40.
Trafikanti i drogës hante në mensat e të varfërve
Teksa policia e kërkonte pasi trafikoi 40 kg marijuanë me vlerë 150 mijë euro, një shqiptar kishte gjetur mënyrën më perfekte për t’iu shmangur prangave: të hante në mensën e të varfërve. Artur Jakaj, 37 vjeç, i’u tha policëve pas arrestimit se nuk frekuentonte mensat e të varfërve vetëm se ishte në kërkim të ushqimit të ngrohtë, por sepse sapo i binte në dorë ndonjë euro, ua dhuronte të varfërve. Jakaj u gjet në posedimin e 40 kg marijuanë me vlerë 150.000 euro nga policët e komisariatit të Città Studi, drejtuar nga Anna Laruccia. Më tej, policia ushtroi kontrolle në zonën e quajtur 81, në rrugën “Breda”, ku Jakaj jetonte i vetëm në një banesë me qira. Iu gjetën 7 celularë, teksa u zbulua edhe droga në bidonat e naftës. Jakaj ka lindur në Prefekturën e Durrësit, në zonën e Krujës. Në Itali ai arriti në vitin 2000. Në shtëpi policët gjetën thika që ndoshta i përdorte për gatim. Jakaj ka lëvizur me shumë kujdes. Sapo dilte nga ndërtesa shikonte përreth për t’u siguruar që do t’u shpëtonte prangave të uniformave blu. /Shqiptarja.com/

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen