Translate

Sonntag, 2. Februar 2014

"ROTARY" Club Tirana, Auftrags Morde, mit dem Ex-Generalstaatsanwalt T. Sollaku als Freund: Geschäftsmann: Ilir Karcini

Titel Storys der Medien, seit Jahren sind die Sprengstoff Attentate, mit ferngezündeten Bomben, wobei der erste Anschlag schon ni 1998, gegen den Haklaj Clan bei Tropoje organisiert wurde, wohl von Salih Berisha Leuten, andere Anschläge direkt auch in 1997 bereits, gegen Lokale von SP Parteigängern. Auch ier ist der uralte Berisha Berater bereits 1995 bekannt, als die ersten Gas Import Firmen gegründet wurden.

Der bekannte Geschäftsmann, Betrüger und Auftrags Mörder: Ilir Karcini, rund im Gas Geschäfte, als Berisha Berater und Geschäften, welche schon in 1995 begannen. Man heuert bei seinen Cousins in Vlore Auftrags Morde an, welche das Geschäfts Modell: Auftrags Morde, ferngesteuerte Auto Bomben betreiben.

Obwohl seit Jahren bekannt die Verbindung Theodor Sollaku mit Ilir Karcini , wird der Ex-General Staatsanwalt Theodor Sollaku, seinen Besuch in der Polizei Station, so erklären, das es keinen Zusammenhang, mit der Festnahme gibt. Der frühere Chauffeur von Ilir Karcini, soll Chef der Polizei in Durres sein. Das Leibwächter, Fahrer später als Geschäftsleute auftauchen, oft auch im Drogen- Triebstoff Handel ist normal in Albanien.

Einer der vielen Notar Skandale, geht in die nächste Rund, weil der damalige General Staatsanwalt Theodor Sollaku, ein Urgestein der dümmsten Mafia der Welt, Schutzherr der Morde der Politiker Söhne direkt darin verwickelt ist und seine Ehefrau die Richterin Zegjine Sollaku, als man gemeinsam mit sehr engen Freund Ilir Karcini, eine wichtige Gas Import Firma stahl von einem Griechen, wo der Verkäufe nicht in Albanien war. Viele Jahre von der Mafia Justiz in Albanien geschützt, welche von Ausländischen Lobbyisten und Justiz Missionen ruiniert wurde. Wie deutlich sichtbar wurde, ist Ilir Karcini engster Freund des Theodor Sollaku und Geschäftspartner und heute betreibt die Familie ein Mord und Anschlags Kartell mit den Counis in Vlore: Cousins Andon und Genis Mëhillaj in Vlore. Super Partner für Ausländische Firmen und "ROTARY" Mitglied in Tirana, einem kriminellen Mafiösen Club wie der Lobbyisten, welche ausländische Opfer suchen. Einen hoch kriminellen Sicherheits Dienst wird mitgeliefert, wo der Chef gerade verhaftet wurde. Ilir Karcini, war ebenso einmal Berater von Salih Berisha, gründete eine der ältesten Albanischen Gas Import Firmen, wo ein Italiener in Shkozet Durres, der Erst Investor war schon um 1998 ermordet wurde.

Gas Monopole: Der Geschäftsmann: Ilir Karcini, wurde als Auftraggeber für Morde verhaftet Juljan Sinanaj und Marjon Mitro, wurde in Rhinas verhaftet, verdächtigt 2 der letzten Sprengstoff Attentate organisiert zu haben 

 In Italien zu 32,5 Jahren Haft verurteilt, ebenso ein Gangster aus Fiere.

  Agron Gropa verurteilter Chef des Patos - Fiere Mafia Clans und der “Pelikan Security” Interpol gesucht und nun verhaftet

Von der Deutschen Justiz Aufbau Mafia, werden ja Notar Systeme unterstützt, wo Tode und nicht anwesende Personen, Firmen Verkäufe, Grundstücks Verkäufe etc.. unterschreiben mit Notar Urkunden, oder wenn die Personen nachweislich im Ausland sind.

Schlimmer wie die “Camorra": Die IRZ-Stiftung, der Justiz Aufbau der neuen Mafia Klasse: Notare In einem der grössten Betrugs Fälle in Albanien, wurde ein Griechischer Geschäftsmann enteignet, durch Notar Verkäufe der Anteile (pro Forma überweist man einen kleinen Betrag auf sein privates Konto, zur Abrundung des Betruges) obwohl er nicht in Albanien war. Deshalb ist Theodor Sallaku so reich (auch Appartments in Golem, Luxus Villen) und die Richterin Zegjine Sollaku (Ehefrau von Theodor Sollaku), welche alle Gerichts Entscheidungen gegen den Griechischen Geschäftsmann formulierte in 2003. Enger Freund des Ilir Karcini, wie man heute ebenso sieht: Theodor Sollaku eilte sofort bei der Verhatung zur Polizei Station und erkundigte sich live vor Ort, über die Verhaftung des Familien Freundes: Ilir Karcini. Es erinnert an das Auftauchen der US - Albanischen Mafia Freunde, als Sokol Olldashi verunglückte. Ilir Karcini, mit seinen Cousins Andon und Genis Mëhillaj in Vlore, organisierten das Geschäfts Modell der Albaner Mafia, das man Auftrags Morde, Handy Sprengungen in Auftrag geben konnte, um Konkurrenten auszuschalten: Ein Modell das 15 Jahre existiert. Ein Internationales Problem sind die Lobby Betrugs und Bestechungs Geschäfte, wo Deutsche sowieso auch aktiv sind. Lobby Geschäfte, totale Korrumpierung mit der Albaner Mafia bringen erneut die Top Sicherheits Experten nach Albanien

“E dua të vdekur…”, prangoset bosi i gazit

Kopertina e DITË-s
Postuar më: 2 Shkurt, 2014 tek Kopertina
gazeta dita cover
Mund të quhet edhe një betejë ‘gangsterësh’ për dominimin në biznesin e gazit. Pas një jave hetimesh intensive, Policia e Tiranës, me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe vendim gjykate “arrest në burg” i dhënë në fshehtësi të plotë, prangosi pasditen e djeshme në shtëpinë e tij te “Komunae Parisit”, një nga bosët e gazit. Ilir Karçini, me origjinë nga Fieri, pronari i kompanisë së njohur “Prima Gas”, por edhe i “Global Gas”, është arrestuar në mënyrë të bujshme si i dyshuar për porosinë e heqjes qafe të rivalit të tij Piro Bare, president i kompanisë së njohur “Romano Port”, me aktivitet në Durrës. Ndalimi u bë pas rrëfimit të ndërmjetësit dhe ekzekutorit të penduar, Julian Sinanaj dhe N. Gj., nga Vlora, se ishin paguar 120 mijë euro për të vrarë Baren. Atentati do të kryhej pasditen e 25 janarit në afërsi të “Kodrave të Liqenit”. Por pak orë para krimit, Sinanaj u arrestua pasi u denoncua nga bashkëpunëtori i tij N. Gj., i frikësuar, që tashmë të dy janë me statusin e të penduarit të drejtësisë. Sipas rrëfimit, porosia është bërë nga Karçini, është përcjellë nga Anton (Erjon) Mëhillaj tek N. Gj., dhe ky i fundit tek Julian Sinanaj. Shkak i ekzekutimit dyshohet se ishin përplasjet në biznesin e gazit në Durrës, sepse Karçini sillte anije në port dhe Bare disa herë e kishte penguar.   Arrestimi...................... Sollaku, miku që e shoqëron edhe në polici Karçinin dhoriIsh-Prokurori i Përgjithshëm Theodhori Sollaku, ka qëndruar pranë hyrjes së Drejtorisë së Policisë së Tiranës, ndërsa makinat e policisë pritej të sillnin biznesmenin e arrestuar Ilir Karçini. Prania e Sollakut aty nuk ishte e vështirë të justifikohej, pasi ai njihet publikisht si mik i ngushtë i Karçinit dhe mund të jetë edhe mbrojtësi ligjor i tij tashmë, si avokat. Lidhjet Sollakut me Karçinin kanë qenë edhe një argument që është përdorur nga ish-mazhoranca e djathtë gjatë një debati në Komisionin e Ligjeve kur diskutohej për shkarkimin e Sollakut.   Biznesmeni grek e akuzoi Karçinin se i grabiti aksionet e kompanisë Pas vitit 1992, në Shqipëri janë vendosur investitorë nga vende të huaja. Një prej tyre ishte edhe greku George Vourvachis, një emër i njohur në vendin fqinj. Ai u vendos në Fier dhe ngriti kompaninë e tij të gazit “Viakel”, të cilën e ka edhe në Greqi ku ka aktivitet. Në degën e Shqipërisë ka pasur dy ndihmës të tij, njëkohësisht aksionerë. Ilir Karçini dhe Skënder Amoniku. Pas trazirave të vitit 1997, Vourvachis largohet nga Shqipëria dhe kompaninë e lë në duart e Amonikut dhe Karçinit. Sipas pretendimeve të biznesmenit të huaj, kur situata është qetësuar, ata e kanë kërcënuar të mos kthehej më në Shqipëri, se do e hiqnin qafe. Kjo gjendje ka vazhduar deri në vitin 2003, me përplasje mes palëve. Sipas dokumentacionit, më 27 janar 2003, Amoniku dhe Karçini mbledhin bordin e aksionerëve të firmës “Viakel” pa prezencën e aksionerit kryesor, me mbi 50 për qind, Vourvachis dhe vendosin ta marrin të gjithë pronësinë mbi vete. Biznesmeni grek pretendon se i kanë falsifikuar firmën në dokumentacione, pasi nuk ka qenë prezent, por shkresat janë përpiluar sikur ai ka qenë aty. Për zgjidhjen e problemit janë angazhuar edhe autoritete greke tek të cilat është ankuar investitori, por pa rezultat. Amoniku hap më vete kompaninë “Viakel Gaz”, kurse Karçini kompaninë “Prima Gaz”, me të cilën operon edhe sot. Noteri përpilon gjithçka dhe vendimi merret më 17 mars 2003, nga gjyqtarja Zegjine Sollaku në Gjykatën e Tiranës, për çështjet civile. Në vitin 2005, biznesmeni grek kthehet në Shqipëri dhe hap proces gjyqësor dhe madje denoncon në prokurori dy ortakët e tij për vjedhje e mashtrim. Megjithë akuzat dhe kundër-akuzat mes palëve, duke u kthyer edhe si çështje politike, beteja ende nuk është mbyllur, me gjyqe të njëpasnjëshme. Çështja mësohet se ndodhet ende në Gjykatën e Apelit të Tiranës, me palë paditëse Vourvachis dhe është depozituar në 15 prill 2013. Madje në kohën që mazhoranca e djathtë nisi një betejë për shkarkimin e kryeprokurorit Theodhori Sollaku, një nga argumentet e deklaruara ishte miqësia e tij me Ilir Karçinin, zvarritja e hetimit të denoncimit të biznesmenit grek Vourvachis dhe vendimi antiligjor i bashkëshortes së tij në Gjykatën e Tiranës, që lejoi falsifikimet dhe miratoi dy kompanitë e reja në dëm të investitorit grek. Faksimile e çështjes gjyqësore mes biznesmenit grek dhe Ilir Karçinit Faksimile e çështjes gjyqësore mes biznesmenit grek dhe Ilir Karçinit   Bares iu bë atentat edhe në 2011, shpërtheu makina në ecje Biznesmenit Pirro Bare i është bërë një tjetër atentat që dështoi në gusht të vitit 2011 në qytetin e Durrësit. Ngjarja u mbajt e fshehtë dhe policia atëkohë deklaroi vetëm shpërthimin, por jo personat të cilëve u ishte vendosur eksplozivi. Bare ka qenë së bashku me djalin e tij në makinë kur shpërthimi i telekomanduar te Ura e Dajlanit dëmtoi rëndë fuoristradën me të cilën udhëtonte biznesmeni. Pati vetëm dëme materiale për fat të mirë, pasi sasia ishte e vogël. U dyshua për një paralajmërim ndaj Bares për shkak të biznesit, por autorët nuk u gjetën kurrë. Atentati që do i bëhej më 25 janar ishte i dyti në harkun kohor të dy viteve, por edhe ai dështoi.   Bare: Drejtësia do sqarojë gjithçka, ia kam lënë në dorë Biznesmeni Pirro Bare, për të cilin Ilir Kaçini dyshohet se kishte paguar 120 mijë euro për ta vrarë, ka deklaruar dje për mediat se ia ka lënë drejtësisë këtë çështje për hetim dhe nuk mund të jepte më shumë detaje në lidhje me shkaqet dhe rrethanat. Ai ka thënë se nuk gjendet aktualisht në Shqipëri, por jashtë vendit për arsye pune, ndërsa është i shokuar nga situata e krijuar, pavarësisht se kishte dyshime për sulmet që i bëheshin herë pas here, ashtu sikurse dhe dy vite më parë. “Jam në një pozitë ku nuk mund të flas për këtë çështje. Gjithçka do të sqarohet nga drejtësia dhe nuk mund të jap informacione të tjera”, deklaroi biznesmeni Bare pas arrestimit të Ilir Karçinit. Sipërmarrësi i portit të kompanisë “Romano Port sh.a.” tha se, nuk ndodhej në Shqipëri. “Unë ndodhem jashtë Shqipërisë, ia kam lënë drejtësisë të merret”, përsëriti ai, duke mos dhënë komente të mëtejshme për hetimet që po kryhen dhe dëshmitë e të penduarit të drejtësisë së ishte paguar për ta hequr qafe në shenjë rivaliteti për konkurrencë në biznesin e hidrokarbureve. Bare është pronari i vetëm i “Romano Port”, me qendër në portin e Durrësit, me objekt importin e gazit nga jashtë vendit dhe depozitimin e tij. http://gazetadita.al/02-shkurt-2014/ Der vollkommen korrupte ehemaliger General Staatsanwalt Theodor Sollaku, kam sofort zur Verhaftung seines engen Freundes auf die Polizei Station. Natürlich mit teuren Luxus Mercedes, obwohl seine Staats Pension extrem gering ist und keine 400 € im Monat erreciht. FOTO LAJM: Sollaku, miku i përfolur që e shoqëron edhe në polici Karçinin
Postuar më: 2 Shkurt, 2014 tek Aktualitet
4BUhU20111028101905_28101113
Ish-Prokurori i Përgjithshëm Theodhori Sollaku, ka qëndruar pranë hyrjes së Drejtorisë së Policisë së Tiranës, ndërsa makinat e policisë pritej të sillnin biznesmenin e arrestuar Ilir Karçini. Prania e Sollakut aty nuk ishte e vështirë të justifikohej, pasi ai njihet publikisht si mik i ngushtë i Karçinit dhe mund të jetë edhe mbrojtësi ligjor i tij tashmë, si avokat. Lidhjet Sollakut me Karçinin kanë qenë edhe një argument që është përdorur nga ish-mazhoranca e djathtë gjatë një debati në Komisionin e Ligjeve kur diskutohej për shkarkimin e Sollakut. dhori2 Theodor Sollaku, Ex-General Staatsanwalt besucht sofort seinen verhafteten Freund: Ilir Karcini auf der Polizei Station.
http://www.romanoport.com.al/templates/theme200/images/logoen-gb.jpg
Eine Geschäfts Übernahme, durch Hinrichtung und Auftrags Mord, man ist in Albanien!
: American Bank of Albania represented by Mr. Lorenzo Roncari – President & CEO; Emporiki Bank – Albania represented by Mr. George Caracostas – General Executive Director; and Tirana Bank represented by Mr. Bedri Collaku – Credit Division Director; as well as Mr. Artan Dulaku, Piro Bare and companies Inter-Gaz sh.a, Alba – Oil sh.a and Edil Al-It sh.p.k. The agreement was signed on the premises of the American Bank of Albania.
The placement and functioning of the jetty will be in accordance with the recommendations of the World Bank Group and IMF which advocate that oil and gas transportation jetty be constructed in well designated industrial zones. http://www.intesasanpaolobank.alE Shtune 1. Shkurt 2014Informacione nga Rotari NderkombetarNr Klubit 84597, Zona 055

1 Korrik 2013, deri me 1 Korrik 2014

President
Enver Doda

Sekretar
Edmond Sheshi
PostPresident
Sokol Nosi

Klubi Rotari Tirana West ka nje anetaresi te larmishme. qe perfshijne nje sere kategorish te percaktuara ne manualin e procedurave te RI. Nje liste ebashkengjitur e anetarev dhe klasifikimit te tyre e keni bashkengjitur. Kliko per te hapur Listen e anetaresise
Ne liste do te gjeni te gjitha detajet e kontakti te cdo anetari duke filluar nga adresa, telefoni, biznesi, e-mail dhe detaje te tjera te nevojshme.
Gjate ketij Viti eshte larguar Rezart Taci jane pranuar te rinj Ylli Xhakollari si dhe rotariani i transferuar nga klub RC Tirana Idriz Balla.
Klubi Rotari Tirana West ka disa anetar nderi.
Anetaresia e nje Rotariani te ri ne klub realizohet mbasi kalohen procedurat standarte. Detyrim pranimit eshte 150 Euro ndersa Kuota vjetore eshte 120 Euro.Komisioni i AnetaresimitPranimi i nje anetari te ri ne Rotari PREZANTIM
LISTA ANETAREVE te RCTW 1/12/2013-31/6/2014
A
Alban Brati
Albert Doja
Arben Prrenjasi
Ardian Alushi
Arta Gurabardhi
Avni Ponari
Bardhyl Kellezi
Besnik Leskaj
Deniza Nushi
Dhimitraq Stratoberdha
Edlira Tartari
Edmond Sheshi
Enika Abazi
Enver Doda
Ervin Pupe
Ilirian Bushati
Ilir Karcini
Kristaq Traja
Lefter Sila
Naim Hasa
Nestor Babameto
Olda Cico
Gjergj Frasheri

Sokol Beshaj
Sokol Nosi
Stefan Pinguli
Viktor Nushi
Ylli Braka
Zak Topuzi


Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen