Translate

Dienstag, 9. November 2010

Albania Bus Crash Kills 9, Injures 40

09 Nov 2010 / 13:25

Nine people have died and 40 others have been injured, five seriously, after a bus fell off a cliff near the village of Ziaj in southern Albania on Monday evening.
Besar Likmeta
Tirana
“The bus, which was travelling from Tirana to Athens, fell down a ravine 100 metres deep at around eight p.m. on the road connecting the city of Fier with Tepelena,” police said in a statement.

According to the police, an initial investigation shows that the crash occurred when the driver, Tomas Tsogas, a Greek citizen, lost control of the vehicle and went off the road.

In a statement on Tuesday, Albanian President Bamir Topi offered his condolences to the victims’ families, adding that every Albanian family joined in their pain.

“The news of this fatal accident, which led to the premature departure of your loved ones, brings sorrow to every Albanian family, and we all pray that they rest in peace,” Topi said.

Meanwhile the government has postponed celebratory activities planned for Tuesday to mark the EU decision to scrap short-term visas with Albania, due to the tragedy.


Monday’s crash follows a similar accident in August in northern Albania, when 14 people were killed and 12 others were injured.

According to a World Bank study nearly 400 fatal car accidents are recorded in Albania every year, or 13,9 deaths in car accidents per 100,000 people, slightly higher than the EU average.

However, fatal accidents have seen a double-digit increase in recent years, which remains a matter of concern for the authorities and the general public.

In the last six years the government has declared a day of national mourning three times over mass fatalities following tragic road accidents.

1 Kommentar:

 1. 18 Jahre Haft soll der Fahrer nun erhalten, der sich mit einer Kaution von 10.000 € freikaufen konnte!


  20 Qershor 2011 - 18:41 | Shqiperi

  Fier,18 vjet burg për shoferin grek që shkatoi vdekjen e 9 personave
  Fier,18 vjet burg për shoferin grek që shkatoi vdekjen e 9 personaveFIER- Prokuroria e Fierit jep pretencën për drejtuesin e autobusit që u aksidentua disa muaj më parë në rrugen nacionale Fier-Tepelenë, duke sjellë vdekjen e 9 personave dhe plagosjen e 38 të tjerëve.

  Organi i Prokurorisë ka kërkuar sot 18 vite burg për Tomas Tsogas, drejtuesin e autobusit të linjës Tiranë-Athinë, i cili përballet me akuzën e humbjes së kontrollit me pasojë vdekjen e udhëtarëve.

  Seanca e ditës së sotme në Gjykatën e Fierit është zhvilluar pa praninë e të pandehurit, i cili përfaqësohej nga avokati i tij mbrojtës. Në seancën e radhës pritet të dëgjohet edhe pala mbrojtëse.

  Ngjarja shokuese ndodhi nq 8 nëntor të vitit të shkuar, kur autobusi i linjës Tiranë-Athinë humbi kontrollin për shkak të një gabimi njerëzor të drejtuesit të mjetit, duke rënë në një humnerë rreth 100 metra të thellë, cka solli edhe bilancin tragjik, 9 të vdekur dhe 38 të plagosur.
  (e.m/NEWS24/BalkanWeb)

  AntwortenLöschen