Translate

Donnerstag, 7. Mai 2009

Albanischer Diplomat Agim Haxhiu in Instanbul verhaftet wegen Drogen Handel


Diesmal hat man Agim Haxhiu Sekretär an der Albanischen Botschaft in Mazedonien tägig, in der Türkei verhaftet mit 65 Kilo Heroin.
Albanischer Diplomat
Nur in Deutschland haben bekanntlich die Drogen Diplomaten freie Fahrt, weil es zum Geschäft des Auswärtigen Amtes gehört, das man Drogen Clans fördert und deren Kontakte ausbaut.

Agim Haxhiu (Infos sagen, ein Kosovare, der einen Albanischen Diplomaten Posten wieder mal erhielt, für viel Geld an eine kriminelle Regierung)

Das Auswärtige Amt und hoch kriminelle Diplomaten der Steinmeier und Joschka Fischer Truppe sind mindestens für 1 Tonne Heroin verantworlich, welche nach Italien gebracht wurden. Die von der Bundeswehr bewachte Drogen Produktion in Afghanistan muss üer dieo Drogen Verteil Stelle Kosovo ja nach Europa importiert werden. Alle Visa Geber der Deutschen Diplomaten laufen bis heute frei herum, obwohl die Namen bekannt sind, seit dem Visa Skandal und Untersuchungen der Bundesgrenzschutz Truppe und des BKA, welche direkt Anzeige bei der Staatsanwaltschaft Berlin erstatteten. Aber Nichts geschah, weil diese Drogen Kartell unter dem Schutz der Deutschen Regierung stehen, denn man muss ja auch Wirtschaftliche Investitionen im Kosovo voweisen und so können Gelder nach Afghanistan ebenso fliessen.Skandali, diplomati shqiptar në Maqedoni kapet me 65 kg heroinë
Shekulli Online | 07/05/2009 |
TIRANE - Agim Haxhiu, sekretar në ambasadën shqiptare në Maqedoni është kapur në Turqi me 65 kg heroinë. Lënda narkotike iu gjet në makinën me targa diplomatike me të cilën udhëtonte. Haxhiu u ndalua nga shërbimet e Antidrogës të policisë turke.

Ai kishte kaluar nga Maqedonia përmes Bullgarisë dhe po dhëtonte në nje nga rrugët kryesore të Turqise Arrestimi i tij është bërë që më datën 2 maj, por është mësuar nga burime te larta zyrtare vetem gjatë ditës së sotme.

Policia dhe interpoli shqiptar nuk kanë patur dijeni për këtë superaksion të policisë turke. Pra nuk dihet nëse Haxhiu ishte pjesë e ndonjë organizate droge. Autoritetet turke duhet të kishin patur me parë informacion mbi perfshirjen e tij ne transportin e lendeve narkotike dhe e kane vene nën vezhgim. Shekulli


siehe auch den verhafteten Diplomaten Rahman Selmanllari in Italien im August 2009
Rahman Selmanllari, wurde in Italien verhaftet im
Sommer 2008, als sein Diplomaten Auto in einen Verkehres Unfall verwickelt war und Kokain Pakete entdeckt wurden. Wie ausgeführt gibt es ja noch mehr Diplomaten die verhaftet wurden, weil viele Staaten nur eine eingeschränkte Diplomaten Schutz zugestehen. Gestern wurde Agim Ceku in Kolumbien verhaftet, was ebenso für sich spricht.

MEDIAT KOSOVARE: PRITET ARRESTIMI I AGIM CEKUT NE KOLUMBI

AlbNews

URL: http://balkanweb.com/index.php?id=37346
Kapet me 65 kg heroinë, sekretari i ambasadës shqiptare në Maqedoni
(Dërguar më: 07/05/09) Agim Haxhiu sekretar i ambasadës shqiptare në Shkup është kapur ne Turqi me 65 kilogramë lëndë narkotike të llojit heroinë. Droga është gjetur pas një kontrolli nga policia turke në makinën me targa diplomatike te Haxhiut. Sasia prej 65 kg e heroinës ka qënë për shitje, vlera e të cilës mund të kapte shifrën e 650 mijë dollarëve

TURQI- Skandali i drogës përfshin diplomacinë shqiptare. Një zyrtar i lartë i ambasadës sonë në Shkup, Agim Ajet Haxhiu me detyrë zv.sekretar i ambasadës mësohet se është kapur me një sasi rekord prej 65 kg heroinë në Turqi. Televizioni “News 24” ka siguruar të dhëna të sigurta zyrtare nga SHISH, ministria e jashtme dhe burime të qeverisë maqedonase të cilat konfirmojnë faktin skandaloz.

Mesohet se Haxhiu është kapur me këtë sasi droge, që kap shifrën 650 mijë euro në një makinë me targa diplomatike në Stamboll, në datën 2 maj. Por gjithcka është mbajtur tepër sekret dhe pas investigimeve të vazhdueshme lajmi është konfirmuar dhe nuk ka më asnjë dyshim se Haxhiu tashmë është në pranga. “News 24” është munduar të kontaktojë sot me ambasadën tonë në Shkup dhe Ankara por prej dy selive diplomatike ose ka patur heshtje ose janë munduar të përgënjeshtrojnë lajmin.

Burime nga ambasada jonë në Maqedoni konfirmojnë gjithashtu se prej disa ditësh Haxhiu nuk është paraqitur në detyrë, por vetë personeli i Ambasadës nuk kishte ndonjë njoftim zyrtar për arrestimin e tij me drogë në Turqi.

Ndërkohë mësohet se pritet edhe një deklaratë zyrtare e Ministrisë së Brendshme maqedonase ku do të jepen dhe detaje të operacionit.
Ndërkaq së fundi burime zyrtare nga ministria e jashtme shqiptare konfirmojnë gjithashtu arrestimin e diplomatit por thekson se nuk është vënë ëe diejni në rrugë zyrtare për këtë rast skandaloz.
Mësohet se Haxhiu ka punuar pak vite më parë është si gazetar i Agjencisë Telegrafike Shqiptare.

4 Kommentare:

 1. Hallo Navy, danke für die Links...vielleicht ist das hier was für Dich...www.seelenkrieger.org/?p=2132...
  Interview mit Jochen Scholz....

  LG

  AntwortenLöschen
 2. Danke Dir! Ich habe diesem hervorragende Interview von einem der vielen ehrlichen soldaten mehrfach veröffentlicht. Nur hier noch nicht.

  AntwortenLöschen
 3. Published: May 08, 2009 16:20h
  An Albanian diplomat has been detained in Turkey on charges of trafficking drugs, authorities said on Friday, confirming reports he was arrested while carrying 65 kg (143 lb) of heroin.

  The arrest of Agim Haxhiu, second secretary of the Albanian embassy in Macedonia, is the country's second recent diplomatic drug embarrassment after an embassy driver was arrested in Italy with a kilogram of cocaine last year.

  "Istanbul police notified us by fax that citizen Agim Haxhiu has been detained on the charge of 'trading narcotic substances,'" the Albanian foreign ministry said in a statement.

  Foreign Minister Lulzim Basha sacked Haxhiu because he had not shown up to work since Monday. Albania also lifted his diplomatic immunity.

  Newspapers said the drugs were worth 650,000 euros ($871,500) at the Turkey-Bulgaria border where he was detained but would have had a street value of 2.5 million euros in Italy or Greece.

  The foreign ministry said it had contacted Turkey about Haxhiu's whereabouts after he went missing, worrying his family and the embassy staff in Skopje, Macedonia. It found he had entered Turkey via Bulgaria on May 1.

  Citing Turkish police, the ministry said he was now in Istanbul's Maltepe prison.

  "The Ministry of Foreign Affairs deems it necessary to stress that citizen Agim Haxhiu does not enjoy any diplomatic privileges and immunity and will be prosecuted according to Turkish laws and international conventions," it said.

  AntwortenLöschen
 4. Die Iran Botschafterin Edith Haxhiu, gehört zu dieser Mafia Familien, welche direkt zu dem Verbrecher Kreis des Ilir Meta, ebenso gehörten. Hinzu kommen extrem kriminelle Waffengeschäfte, wo erneut das Deutsche Schiff S/V Hansa, verwickelt ist (über 12 Jahre damals schon) als Waffen Exporteur, mit fingierten Ziel häfen.

  Nun wurden wikileaks Akten veröffentlich, was nur beweist, das man hierüber Bescheid wusste und NIchts gegen die illegalen Waffenexporte u.a. auch an die Hisbolla, wie bewiesen unternahm.

  Wikileaks, zbulohet dokumenti i klasifikuar i Ambasadës Amerikane
  SHEKULLI | 18/04/2011 | LAJM I FUNDIT | 0 KOMENTE | FACEBOOK | - +
  Wikilekas zbulon atë që mund të quhet si kabllogrami i parë me rëndësi që ka të bëjë me Ambasadën Amerikane në Tiranë. Kabllogrami mban datën shtator 2009 dhe i referohet emaileve mes Ambasadorit Uithers dhe Ndihmëssekretarit Stjuart.
  ...............

  http://www.shekulli.com.al/2011/04/18/terroristi-shqiptar-ne-britanine-e-madhe.html

  Reine Mafia Familien, erkaufen sich die Diplomaten Posten und Diplomaten Pässe, was ja 1996 schon bekannt war mit dem Aussenminister Tritan Shehu.

  AntwortenLöschen