Translate

Donnerstag, 28. Juni 2012

Der Mafiosi Latif Gashi, hat eine Schlägerei mit dem Serben Mörder: Florian Krasniqi im Kosovo

Latif Gashi, gehört zu den primitivsten Verbrecher Clan im Kosovo, wobei Florin Krasniqi, wenigstens Bildung und Kultur hat. Sein Aufruf: "gehen wir Serben töden" ist eine Legende. Latif Gashi, gehört zur Terroristen Bande, welche wahllos Frauen, Kinder und Zivilisten entführte, foltere und ermordete.

Gashi gehört zur Verbrecher Partei des Hashim Thaci. PTK.

Gashi bedroht direkt als Mitglieder des Geheimdienstes SHIK, Kosovo Abgeordnete, was seinem Animalen Naturell, eines Berufs Verbrechers und Mörders entspricht, der zu den Todesschwadronen rund um Rugova gehört. siehe 47 Seiten secret NATO Bericht, über die Verbrecher Kartelle des Hashim Thaci und Xhavit Halili  .

Rrahje midis deputetëve të Vetëvendosjes e të PDK-sëhttp://www.koha.net/?page=1,13,105168
Publikuar: 28.06.2012 - 14:22 Prishtinë, 28 qershor - Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe ata të Partisë Demokratike të Kosoëvs, janë rrahur pas seancës. Deputetët nga radhët e PDK-së Latif Gashi dhe Bekim Haxhiu janë përleshur në parkingun e Kuvendit të Kosovës me deputetët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimin dhe Florin Krasniqin, bëjnë të ditur burime të Indeksonline. Burime të Indeksonline kanë bërë të ditur se deri të përleshja ka ardhurkur së pari Latif Gashi i PDK-së është përplasur verbalisht me Rexhep Selimin e Vetëvendosjes rreth akuzave për SHIK-un, e më pas kanë plasur edhe grushtet. Kamishi është larguar i gjakosur nga Kuvendi, ndërsa Krasniqi është momentalisht në hollin e Kuvendit – i cili po ashtu ka pësuar disa goditje gjatë përleshjes me Kamishin.

Vetëvendosje: SHIK-u kërcënon deputetët edhe në Kuvendin e Kosovës
Publikuar: 28.06.2012 - 17:16
Prishtinë, 28 qershor - Qe një kohë, Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar në mënyra të ndryshme hetimin mbi veprimtarinë e Shërbimit Informativ të Kosovës, që ka qenë dhe mbetet shërbim sekret partiak, që nuk i është përgjigjur asnjë institucioni të Republikës së Kosovës, nuk i ka dhënë llogari askujt, si dhe nuk ka shpalosur asnjë nga aktivitetet që ka bërë dhe bën ndër vite. Populli i Kosovës ka të drejtën ta dijë se kush po i përgjon, kush po i shantazhon dhe kush po i frikëson qytetarët me agjentë, thuhet në kumtesën e sotme për opinion publik të kësaj lëvizje, dhënë pas përleshjes fizike ndërmjet dy deputetëve të saj dhe të PDK-së. 

“Në funksion të tentimit për të legalizuar një organizatë të tillë ilegale, qeveria dhe SHIK-u kanë orkestruar vjedhjen dhe manipulimin e zgjedhjeve dhe po tentojnë që nëpërmjet funksioneve publike të legjitimojnë agjentë të SHIK-u me të kaluar kriminale. Sot këta agjentë janë në qeveri, e fatkeqësisht janë edhe në Kuvendin e Kosovës, të ardhur aty me vota të vjedhura. 

Thirrjeve tona për hetime parlamentare për këtë organizatë, ata u janë përgjigjur me më shumë panik, shantazhe e kërcënime të ndryshme për deputetët, për të mos nënshkruar iniciativën për inicimin e komisionit parlamentar për SHIK-un. 

Kohëve të fundit kanë filluar të kërcënojnë edhe gazetarë e fytyra publike, për të mos folur për SHIK-un. Sa më shumë ata mundohen ta mbajnë të mbyllur dosjen e SHIK-ut, aq më shumë shtohet nevoja për të ditur të kaluarën e saj. 

Sot, pa provokimin më të vogël, deputeti Latif Gashi është munduar ta kërcënojë deputetin Rexhep Selimi që të mos flasë për SHIK-un gjatë një prononcimi për media. Ndoshta përvoja e Gashit nga SHIK-u e bën të mendojë se ai mund t’i ndalë të tjerët të mos flasin, e bën të mendojë se mund t’i kërcënojë të tjerët. Gashi duhet ta dijë se Vetëvendosje është e vendosur në qëllimin e vet për të zbuluar të vërtetën, për të zbardhur krimet ndaj popullit të Kosovës, sepse populli i Kosovës meriton të dijë.  

Fatkeqësisht, provokimi i Gashit dhe tentativa e tij për të ngulfatur fjalën e lirë të deputetëve dhe të qytetarëve të vendit, ka përshkallëzuar në një përleshje fizike, për të cilën Vetëvendosje shpreh keqardhje. Në atë moment, në përleshjen fizike është përfshirë edhe agjenti tjetër i SHIK-ut në Kuvendin e Kosovës nga radhët e PDK-së, Bekim Haxhiu, i cili e ka përsëritur provokimin e Gashit”, thuhet në këtë komunikatë, për të porositur në fund se Vetëvendosje do të vazhdojë e palëkundur në rrugën e saj për të krijuar një shoqëri të zhvilluar demokratike e mbi të gjitha transparente.  
http://www.koha.net/?page=1,13,105193

Kosovo Medien schreiben über das Gangster Paradies !

Foto: Atdhe Mulla

Was für eine Peinlichkeit, wenn diese Gestalten auch noch Politiker spielen

Kosova, ose parajsa e gangsterëve


Deputetët e PDK’së dhe të Vetëvendosjes, Latif Gashi, Bekim Haxhiu –Kamishi Rexhep Selimi e Florin Krasniqi, të enjten në mesditë e shndërruan Kuvendin e Kosovës në arenë gangsterësh. Sebep i kësaj nuk ishte ndonjë kauzë fisnike e tyre, por një konflikt banal. Për rrahjen, ata fajësuan njëri -tjetrin. Kamishi, që përfundoi me shenja në fytyrë, tha se u sulmua nga tre deputetë të Vetëvendosjes dhe truprojat e tyre.

Në oborrin e Kuvendit të Kosovës krisën grushtet ndërmjet ish komandantëve të UÇK së në Partinë Demokratike të Kosovës dhe Vetëvendosjes.
Sherri plasi pas disa deklaratave të Rexhep Selimit për SHIK`un, gjë që i sollën atij tre grushte turinjve nga Latif Gashi.
Të paktën ky është rrëfimi që e ka dhënë për Express në orët e vona të së enjtes Latif Gashi, ish pjesëtar i SHIK.
Në pamundësi për t`ia kthyer Gashit grushtet, taksirati e ka zënë Bekim Haxhiun- Kamishin i cili tha se u zë në pritë, i vetëm nga tre deputetët e Vetëvendosjes- Rexhep Selimi, Florim Krasniqi Visar Ymeri e disa të tjerë.
Kamishi thotë është përleshur me së paku tetë persona në oborrin e Kuvendit, përderisa kishte shkuar për ta mbyllur veturën e Latif Gashit.
“Më zunë në pritë”, tha Kamishi për gazetë.
Ai gjithçka kishte pritur, por jo edhe goditjen ndaj tij nga bashkëluftëtari Rexhep Selimi.
Por, në anën tjetër, Rexhep Selimi thotë se është sulmuar nga SHIK’u dhe prandaj i është përgjigjur fizikisht.
“Më plasi barku me këtë SHIK, prandaj edhe u përgjigja fizikisht”, thotë ish komandanti i UÇK, tash deputet i Vetëvendosjes.
E Latif Gashi ka rrëfyer se deputetët e Vetëvendosjes, sipas tij, po mundohen ta fusin në Kuvendin e Kosovës politikën e rrugaçëve.
“Askush deri më tash s’e ka prekur me dorë Latif Gashin. Rexhep Selimi më ka fyer dhe ka tentuar të më sulmojë. Por, sulmin e tij e kam zmbraps. Ai e ka nis krejt këtë, më vjen keq për këtë që ka ndodhë, por vetë e ka lyp.
Gashi ka thënë për Express se në shenjë hakmarrjeje që nuk kanë mundur ta sulmojnë atë, e kanë sulmuar deputetin Bekim Haxhiu, i cili më shumë është munduar ta qetësojë situatën.
“Këtë e kanë bërë deputeti Rexhep Selimi, Florin Krasniqi, Visar Ymeri dhe plot truproja të tyre. Atë e kanë sulmuar derisa ka qenë te vetura ime në parking”, ka thënë Latif Gashi.
E Latif Gashi ka pasur edhe një shpjegim për atë se çfarë ka ndodhur të enjten në oborrin e Kuvendit të Kosovës.
“Krejt kjo po ndodh në shenjë revolte për humbjen që kanë pësuar në Kaçanik dhe Ferizaj. Ata po mundohen që me çdo kusht të marrin pushtetin me dhunë”, tha Gashi për Express.
Përleshja në mes Gashit dhe Selimit ka ndodhur në prani të deputetes Blerta Deliu, një ish gazetareje, por kishte edhe dëshmitarë tjerë.
Një prej tyre që deshi të mbetej anonim ka treguar për Express së Latif Gashi dhe Rexhep Selimi fillimisht kanë zhvilluar një dialog të nxehtë.
“Rexha i ka fol Latifit diçka për polici sekrete. Lata e ka pyetur ‘e ke fjalën për policinë e juve a tonën’. Pastaj Rexha i ka thënë Latës se jeni spiunë të të gjithëve. Kjo e ka nervozuar Latën, i cili i ka thënë Rexhës që të ketë kujdes së këto janë akuza të rënda dhe duhen adresuar diku tjetër. Pas kësaj kanë filluar grushtet në mes dy deputetëve”, ka treguar dëshmitari. http://gazetaexpress.com/?cid=1,15,85066

Latif Gashi

Verurteilt
Im Juli 2003 wegen Mordes zu 10 Jahren Haft verurteilt, Urteil 2005 vom Obersten Gerichtshof des Kosovos aufgehoben, 2009 wegen Kriegsverbrechen von EULEX Richtern angeklagt
Chef des UCK Geheimdienstes in der Lap Operationszone

Latif Gashi wurde am 12. September 1961 in dem Dorf Doberdol in der Region Podujevo geboren. Er hat einen Abschluss in Rechtswissenschaften von der Universität in Prishtina und ist verheiratet, hat drei Kinder und lebt in Prishtina.

Während des Kosovo Krieges zwischen 1998 – 1999 war Latif Gashi, auch bekannt als Kommandeur „Lata“, Kommandeur der UCK Militärpolizei-Einheit und war verantwortlich für Entführungen und Ermordungen von Serben und Albanern, die der serbischen Republik treu waren. Später wurde er Chef des Geheimdienstes in der Lap Region, verantwortlich für Festnahmen und Folter von Zivilisten. Außerdem war er das Oberhaupt von ECGS und für dessen Operationen verantwortlich.

Zwischen August 1998 und Juni 1999 soll Latif Gashi, in Mittäterschaft mit Rrustem Mustafa und unterstützt und begünstigt durch Nazif Mehmeti, gemäß eines gemeinsamen Tatplanes gesetzeswidrig Kosovo Albaner, die der Kollaboration mit den serbischen Kräften verdächtig waren, in von der UCK organisierten und kontrollierten Gefängnissen festgehalten haben. Latif Gashi wird vorgeworfen, diese Gefängnisse beaufsichtigt zu haben, die Wärter unter seiner Leitung angewiesen und die Haft der Gefangenen sichergestellt zu haben, wobei er wusste, dass diese in unmenschlichen Bedingungen, unter anderem unter Mangel an ausreichender Hygiene, festgehalten wurden. Die Gefangenen sollen außerdem das Opfer von Schlägen und Folter gewesen sein. Ihre illegale Festhaltung hat zugleich ihr Recht auf einen fairen Prozess verletzt.

Latif Gashi wurde am 11. August 2002 festgenommen.

http://www.trial-ch.org/de/ressourcen/trial-watch/trial-watch/profils/profile/827.html

2 Kommentare:

  1. http://www.shes.fr Lajmerime dhe shpallje ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni e Mali i Zi. Shes blej qera shtepi, kerkoj e ofroj pune shes e blej makina e motorra elektronike shes, blej, qera, apartament, shtepi, makina, ofroj, kerkoj, pune, tirane, apartamente, shitje

    AntwortenLöschen