Translate

Dienstag, 9. Februar 2010

Ex-Leibwächter des erschossenen Azem Hajdari sucht um Asyl in Griechenland an

Tuesday, February 9, 2010


Witness the murder of Azem Hajdari, requested asylum in Greece

After a series of attacks against him in Albania, known as the President of "Association Azem Hajdari", Marin Gryka has traveled with his family requesting political asylum in Greece.

As he himself said Greek authorities, the application for political asylum was made after he felt threatened by the power of that is in force in Albania.

read more: www.crimesonair.blogspot.com
Auf den damals ueberlebenden Leibwaechter Marjan Gryka, wurde nun ein Attentat gestern veruebt, durch 2 Gangster in Polizei Uniform, wobei einer eine Pistole und einer eine AK-47 benutzte.

Marjan Gryka liegt im Krankenhaus von Skhoder und ueberlebte wie durch ein Wunder. Merkwuerdig war damals, das Marjan Gryka als Leibwaechter des ermordeten Azem Hajdari nicht zurueck schoss 1998 und unerverletzt ueberlebte. Die Täter waren Ex-Leibwächter von Salih Berisha, wie man heute weiß und Alle kannten sich gut. Es ist sogar durchaus wahrscheinlich, das Marjan Gryka ein Mitwisser der Attentäter war, denn alle Attentäter kamen auch aus Nord Albanien und waren Feder führend wie auch Azem Hajdari (der auch für den CIA arbeitete und 1997 im April sich mit Josef Limbrecht in Sarande traf und 1993 im G.C. Marshall Centrum in Deutschen vom CIA angeheuert wurde.), beim Treibstoff Schmuggel nach Jugoslawien und dem Embargo Bruch auch mit Waffen Schmuggel.. 

Das Attentat auf Azem Hajdari am 12.9.1998 ( 1 2) 

Mit TV Video


Gryka:Atentati, pse kërkova rihapjen e dosjes “Hajdari“
» Dërguar më: 28/09/2008 - 11:03

Atentati, Ahmeti akuza te drejtperdrejta PDSH-se. Ferxhi: Atentatoret s'kane lidhje me PDSH
• Datë: May 12, 2008
• Dy persona njëri i veshur me uniformë policie, kanë tentuar të vrasin mbrëmë presidentin e shoqatës "Azem Hajdari", Marjan Gryka. Në një intervistë për Tv. NEWS 24, shprehet i bindur se atentati ka lidhje me kërkesën për të ripahur hetimet ndaj vrasjes së 12 shtatorit 1998.

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=27268

Es geht wie immer um kriminelle Geschaefte und jetzt der Taeter verhaftet.

Atentati, kapet ish-truproja e Hajdarit

Marjan Gryka akuzohet për kallëzim të rremë dhe armëmbajtje pa leje: Stisi plagosjen e tij në Shkodër

Policia e Shkodrës arreston për kallëzim të rremë dhe armëmbajtje pa leje Marjan Grykën, ish-truprojën e deputetit të vrarë, Azem Hajdari. Gryka, i cili është aktualisht kryetar i shoqatës "Azem Hajdari", u gjet i plagosur lehtë në këmbë me armë zjarri mbrëmjen e 27 shtatorit në aksin rrugor Shkodër-Zogaj. Dje, ai u prangos nga policia, pasi nga hetime rezultoi se ka stisur historinë e atentatit.

http://gazeta-shqip.com/artikull.php?id=51335

3 Kommentare:

 1. Das sind Alles hoch Kriminelle,welche keine Zukunft mehr in Albanien haben, weil langsam die Justiz funktioniert. Azem Hajdari war ein CIA Agent (Georg C. Marshall Centrum u.a.) und traf sich 1997 mit dem später umgekommenen US Botschafter Josef Limbrecht in Sarande

  AntwortenLöschen
 2. Who Killed Azem Hajdari?

  by Greg Moses / July 24th, 2008

  As the ten-year anniversary of Azem Hajdari’s assassination approaches, the killing of the philosophy student who led the democratic movement in Albania is being fanned into memory by US efforts to deport the brother of an eyewitness to the crime.
  ..........

  http://dissidentvoice.org/2008/07/who-killed-azem-hajdari/

  AntwortenLöschen
 3. Auf den Ex-Leibwaechter von Azem Hajdari Herrn Marjan Gryka wurde ein Attentat in Skhoder veruebt  Marjan Gryka

  Auf den damals ueberlebenden Leiwaechter Marjan Gryka, wurde nun ein Attentat gestern veruebt, durch 2 Gangster in Polizei Uniform, wobei einer eine Pistole und einer eine AK-47 benutzte.

  Marjan Gryka liegt im Krankenhaus von Skhoder und ueberlebte wie durch ein Wunder. Merkwuerdig war damals, das Marjan Gryka als Leibwaechter nicht zurueck schoss 1998 und unerverletzt uebelebte.

  Mit TV Video

  Gryka:Atentati, pse kërkova rihapjen e dosjes “Hajdari“
  » Dërguar më: 28/09/2008 - 11:03

  Atentati, Ahmeti akuza te drejtperdrejta PDSH-se. Ferxhi: Atentatoret s’kane lidhje me PDSH
  • Datë: May 12, 2008
  • Dy persona njëri i veshur me uniformë policie, kanë tentuar të vrasin mbrëmë presidentin e shoqatës “Azem Hajdari”, Marjan Gryka. Në një intervistë për Tv. NEWS 24, shprehet i bindur se atentati ka lidhje me kërkesën për të ripahur hetimet ndaj vrasjes së 12 shtatorit 1998.

  http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=27268

  Atentat ish-truprojës së Azem Hajdarit
  Plagoset me armë në një antentat ish- truproja e Azem Hajdarit, Marjan Gryka. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22.00 të ditës së djeshme në rrethin e Shkodrës dhe policia nuk ka mundur ende që të zbardhë detajet e plota të saj.

  Anila Dushi
  Diel, 28 Shtator 2008 08:38:00

  http://www.shekulli.com.al

  Zum Attentat am 12.September 1998 gegen den Super Schmuggler und CIA Agenten Azem Hajdari, auf Grund eine Blut Fedhe mit dem Haklaj Clan aus Tropje, wo es in Wirklichkeit um Waffen Geschaefte in den Kosovo ging und eine Beleidigung. Damals rollten wieder die geklauten Panzer durch Tirana.

  Salih Berisha verhindert die Auslieferung u.a. seines ehemaligen Chef Leibwächters aus Tropoje: Izet Haxhiaj, der in der Türkei festgenommen wird, als Tat Beteiligter an der Ermordung des Azem Hajdari, wo alle Täter direkt in der Leibgarde des Salih Berisha waren, aber der direkte Auftraggeber, der mit Salih Berisha verbündte Haklaj Clan aus Tropoje war.

  Rasti i katërt, ka lidhje me personazh krimin Izet Haxhiaj, ish-shefin e truprojeve të Saliut në vitet 1992-1997. Ky tropojan, ashtu si 14 tropojanët e tjerë është arrestuar në Turqi, i akuzuar edhe për pjesëmarrje në vrasjen e deputetit Azem Hajdari. Edhe pse Haxhiaj gjendet në pranga në Turqi, Saliu nuk po kërkon, nuk po firmos dhe nuk po lejon ekstradimin e tij në Shqipëri. Pse? Sepse Saliu ka frikë, mbasi Izet Haxhiaj, tregon se kush e nxorri Azemin atë natë në pritë nga mbledhja në selinë e PD. Sepse Saliu ka frikë, mbasi Izet Haxhiaj, tregon se çfarë bisede ka bërë me Saliun përpara dhe pas vrasjes së Azemit. Sepse Izet Haxhiaj, tregon motivin dhe autorët e vërtetë të atyre që inskenuan vrasjes e Azemit. Sepse Izet Haxhiaj Ia ka bërë të qartë Saliut, se nëse ekstradohet, do të rrëfej gjithë krimet që ka bërë Saliu në pushtetin e tij të parë të SHIK-ut. Ndaj Saliu dridhet “si miu në çark” kur kujton emrin e Izet Haxhiajt, ndaj bëhet si i çmendur kur i kujtojnë ekstradimin e tij në Shqipëri, të cilin është gati ta bllokoj me cdo lloj krimi, sado gjaksor qoftë, madje edhe anti-kombëtar, siç ka bërë për mbulimin e shumë krimeve të tjera.

  Rasti i pestë, ka lidhje me Zenel Nezën, ish-truprojen e deputetit të vrarë Azem Hajdari

  http://www.ama-news.al/2012/02/saliu-nuk-po-firmos-3-ekstradime-qe-kane-lidhje-me-krimet-e-tij/
  aus

  http://balkanblog.org/2008/09/28/auf-den-ex-leibwaechter-von-azem-hajdari-herrn-marjan-gryka-wurde-ein-attentat-in-skhoder-veruebt/

  AntwortenLöschen